Jak se Ježíšek nestal bezdomovcem aneb 15 způsobů, jak si na Vánoce našetřit

Taky jsou pro Vás Vánoce každoroční dírou do rozpočtu? A přemýšlíte, kde na to zase vzít? Nebo dokonce koketujete s myšlenkou, že na to padnou Vaše úspory nebo si dokonce půjčíte? Nebo už jste si půjčili? Tak zastavit, stát. Mám tu takovou výzvu. Nebo z toho udělejme soutěž, to teď na internetu frčí.

Jaká jsou pravidla? Pravidla neexistují, využijte veškerou svojí kreativitu a vymyslete, jak si na dárečky chytře našetřit, aby si Váš výpis z účtu ani nevšiml, že nějaké Vánoce byly. Připraveni?

Tak Ježíškové, jdeme na to! Pro podporu v boji jsem Vám sepsala několik nápadů, jak do toho, ale fantazii se meze nekladou. Ježíšek je sakra kouzelný, ne? Tak pojďme trochu čarovat 😊

Tip #1: Vyhlašte akci vyjídání spíže a mrazáku. Neznáte? Prostě nastavte tak trochu stopku na nákup potravin a vyjezte nejdřív to, co máte doma. Často máme plný mrazák a skříňky v kuchyni plné dobře uleželých balíčků a plechovek a přesto kupujeme další. Protože jsou v akci, že jo, no nekup to. Tak udělejte předvánoční úklid taky v zásobách. Zkuste prostě vyjíst sklady a nákup používat na doplnění toho, co potřebujete ještě do receptu. Buďte kreativní ve vymýšlení menu a zkuste tvořit z toho, co dům dal…

Tip #2: Zpátky do minulosti. Co takhle nechat karty poležet v peněžence a vrátit se na chvilku k placení hotovostí? Že Vás na takové „retro“ neužije? Pak vězte, že je psychologicky dokázáno, že při platbě kartou utrácíme více. Ono to tolik nebolí, že… Vybereme si něco krásného, podáme usměvavé paní prodavačce kartičku a je to naše.

Zkuste dávat bankovky. Paní prodavačka se možná bude usmívat ještě více, zato Vám asi po pár obchodech úsměv na tváři trochu ztuhne, jak Vám ta peněženka rychle hubne a možná zaznamenáte, jak se Vám pro další šustivé papírky už ani moc nechce sahat 😊

Tip #3: Odložte si. Co? Vždyť je zima jak blázen. Nebojte, čepice a šály si nechte, ale odložte nákupy. Všechno, co nutně nepotřebujete teď, nechte na leden. A nebo si o něco z toho zkuste napsat taky Ježíškovi, třeba se někdo z příbuzných slituje… Třeba budou vlastně rádi, že tentokrát místo dalších ponožek nebo vonných svíček půjdou najisto… A taky se může stát, že tu věc v lednu koupíte ve výprodeji mnohem levněji, nebo ještě lépe – zjistíte, že se bez ní vlastně obejdete…

Tip #4: Udělejte si místo na dárečky. Ne, nemyslím tím, že se vydáte najít poslední volné parkovací místo u Ikey a přivezete si domů další skříňku. Kdepak. Prohrabejte skříně a šuplíky a zkuste se zbavit všeho nepotřebného v bazaru. S malými dětmi bývá těch už nepotřebných věcí každou chvíli dost. Co je takhle poslat dál a vylepšit si předvánoční rozpočet?

Tip #6 Ježíšek z bazoše? Mimochodem, když už jsme u těch bazarů, zkusili jste něco na Vánoce pořídit tam? Podpořte ostatní rodiče tím, že si koupíte to, co tam svým od dětí oslintaným smartphonem nafotili… Pokud Váháte o kvalitě, zalovte v místních vodách a bazarovku si po okolí zajeďte omrknout.

Pokud hledáte něco konkrétního a nevidíte, na zmíněném bazos.cz jde zadat i hlídání klíčového slova a dostanete včas „echo“, když někdo něco takového přidá. Věřte, že dobré nabídky mizí rychle. A pokud Vám to jde nějak proti srsti, uvědomte si, že dítě do 3 let opravdu neřeší, že dárek není v originálním obalu. Pokud to řešíte vy, můžete zkusit vyhledávat „v původním obalu“ 😉

Tip #5 Výzva pro otrlé. Tohle je fakt jen pro odvážné. Jmenuje se to „ušetři na čokoládě“. Jde o to, že si trochu odepřete na Vašem oblíbeném mlsání. Osobně aplikuji metodu „nekoupíš, nesežereš“. Občas mi to chvilku vydrží… I když někdy prolezu celeý barák, abych našla aspoň jedno prošlé kindrvajíčko, co děti nestihly zbaštit… No co si budeme… Závislost je hrozná věc. Ale třeba to ten měsíc do Vánoc vydržíme. A pak si to vynahradíme – linecké ani perníčky nemají žádnou šanci!

Tip #7 Obaly nikoho nezajímají. Přeneste se v myšlenkách do Štědrého dne večer a vzpomeňte si, jak si všichni s obdivem a uznáním 10 minut prohlížejí každý obal dárku. Ani omylem, že? Všichni to rozškubou jako vzteklí a pak se tu hromadu zmuchlaného papíru snaží nacpat do přetékajících kontejnerů. Berte to tak a ušetřete aspoň na obalech, když už utrácíte za obsah balíčku. Věřte, že stužky ani jmenovky s třpytkami fakt nemusí být, jméno napsané fixkou je taky fajn…

Pokud se Vám někde ve skříních válí dárkové taštičky z minulých let, dejte jim tu šanci zažít si to znovu. Máme už pár takových putovních taštiček, co pravidelně cestují mezi členy rozvětvené rodiny a všichni se s nimi po letech zase rádi potkáváme. Je z toho skoro taková pěkná tradice. Navíc ten čas ušetřený na zabalování…

Tip #8 Když to vidím jednou za rok, tak se to neokouká. O čem je řeč? O ozdobičkách na stromeček. Že lifestylové časopisy tvrdí, že letos bude v módě jen a pouze červená a vy máte plné krabice stříbrných? A že je každý rok v módě jiná barva, že? No ono to těm prodejcům dost vylepšuje zisky…

Tak se na to vykašlete a klidně si tam navěste to samé, co loni. Já mam už pět let bílou a fialovou, protože mi ladí s vybavením obýváku, cha! A děti stejně nejvíc baví bílá plyšová veverka, takže tam bude viset, dokud jí ty mrňousové nerozeberou na plyšový součástky… Howgh.

Tip #9 Chce to klid a nohy v teple. Asi si nemusíme vysvětlovat, že různé adventní společenské akce lezou do peněz. Zvlášť s dětmi. To máme benzín, nějaké občerstvení na místě, nějaká ta drobnůstka na památku a už to frčí… Tak to s tím nepřežeňte a dejte si občas pohov doma na gauči. Děti potěší úplně stejně, když jim dáte pár doma napečených perníčků a necháte je vyřádit se zdobením polevou. Vy si můžete zatím trochu vydechnout a připít si vaječňákem v akci na to, jaký jste vynalézaví rodiče. Gauč potom od vaječňáku vyčistíte a děti s polevou i ve vlasech strčíte do vany, však ono se to odmočí… Adventní nálada level 10 zaručena.

A pokud už chcete někam vyrazit, zkuste třeba vzít aspoň nějaké jídlo s sebou, ať tam nenecháte celý obsah peněženky za rychlé občerstvení. Že to trochu zavání tím, jak se za komančů vozily s sebou řízky s chlebem? Tak retro to zas být nemusí, stačí dětem třeba nachystat nějaké jablíčko nebo mandarinku do krabičky, nikdo Vás ze šetření nenařkne, naopak budete vypadat jako super-bio-eko rodiče. A co takhle trochu domácího svařáčku do termosky? Beztak si doma uvaříte lepší, než ten krabicák na stánku…

Tip #10 Tik tak, tik tak. Co že to odpočítáváme? Platnost stravenek a podobných poukázek. Takže abyste zase nenašli v lednu něco prošlého, dobře prozkoumejte svoje skrýše a včas vše použijte. Pokud nevíte, co s nimi, tak prozkoumejte možnosti na webu poskytovatele. Často to u různých wellness poukázek jistí třeba lékárna, tak si udělejte zásobu léků, co u Vás frčí. Aspoň bude kam sáhnout, až všichni začnou marodit o svátky, kdy je zavřeno snad i na pohotovosti…

Možná objevíte ještě nějaký nevyužitý dárkový poukaz z loňska. Pokud ještě platí, ale vy tu vířivku ve dvou teď v prosinci už fakt nedáte, prodejci často nabízejí možnost prodloužení. Tak třeba si to ještě vychutnáte v klidu v lednu, nebo můžete nabídnout opět v bazaru.

Tip #11 Jděte na to strategicky. Udělejte si v těch vánočních dárcích pořádek. Napište si krásný seznam, v klidu to promyslete a nakupujte taky s rozmyslem. Nenechte se nalákat super slevami, takový „Black Friday“ je tu stejně hlavně pro to, aby Vám udělal černou díru do peněženky a vy jste toho do Vánoc nakoupili co nejvíc. Pokud jste to neměli v plánu kupovat, tak to nekupujte, ani když je to se slevou 60 %. Ono ta sleva bude i v budoucnu, s tím „teď nebo nikdy“ to vážně není tak horký…

Domluvte se s příbuznými, ať to taky nepřehání, jedním z dobrých dárků je fakt, že ty hromady nemusíte třídit a vmačkávat do přeplněných skříněk ještě celý leden. A malé děti jsou rychle unavené, pátý balíček už Vám stejně nebudou ani chtít otevírat, protože si ještě hrají s Legem z té první krabice. Takže si nevystřílejte všechnu munici hned a nechte nějaké nápady taky napříště.

Ušetřit se snažte u toho, co jste s rozmyslem na ten seznam napsali. Sledujte akce na konkrétní věci, netrvejte na značkovém. Malým dětem je vážně jedno, jakou značku šatiček nebo stavebnice mají. Takových preferencí se myslím dočkáme v pubertě, až nás to bude mrzet.

Při nákupu dražších věcí si dejte čas na výběr značky a modelu. Využijte třeba recenzí na internetu nebo výsledků spotřebitelských testů. Často z nich vyjde, že levnější model má srovnatelný výkon, tak nakupujte chytře. Třeba časopis dtest nabízí možnost si za pár kaček zobrazit výsledky konkrétního testu na internetu, takže ani nemusíte utrácet za předplatné celého magazínu.

Tip #12 Ježíšek taky maká přesčas. Jak by to jinak všechno stíhal. Tak pokud chcete bohaté Vánoce, zkuste si na ně přivydělat. Co zkusit nějakou jednorázovou brigádu? Na adventních akcích by to nemusel být problém. Nebo zkuste prodat nějaké vlastnoruční výrobky na adventních trzích – pečete skvělé perníčky nebo děláte nádherné adventní věnce? Tak si udělejte radost a nechte Váš koníček trochu vydělávat.

Nebo pomozte s tím, co teď shání každý – nabídněte pomoc s úklidem domácnosti nebo hlídáním dětí či venčením pejsků. Na serveru hlidacky.cz můžete nabídnout své služby. I s malým dítětem za zády můžete třeba pohlídat ještě nějaké cizí. Třeba se to chytne a získáte zajímavou bokovku nejen na adventní čas.

Tip #13 Nekupovat, půjčovat. Kdo říká, že musíte mít doma všechno? I ten vodní vysavač nebo parní čistič? Nebo nejnovější a nejvychytanější zdobičku vánočního cukroví? Jestli to používáte jen jednou za rok, nemusí Vám to ležet ve skříni pořád. Půjčte si to, od kamarádky nebo z půjčovny. Nebo pokud nemůžete jinak, zkuste se domluvit a koupit si to třeba s kamarádkou napolovic a vystřídat se.

Tip #14 Oprašte svoje kutilské dovednosti. Udělej si sám. Moderní trend, tak šup do toho. Zamyslete se, co si můžete vyrobit sami a neplatit tak za práci jinému. Pokud jste aspoň trochu zruční, zvládnete ledacos. A pokud myslíte, že ne, zkuste aspoň něco, třeba v sobě objevíte nějaké skryté talenty. Zkuste vyrobit nějakou vánoční výzdobu, starší děti zapojte, budou nadšené. Upečte si cukroví doma. Místo kupování nových věcí zkuste opravit ty staré.

Zkuste vytvořit nějaký šperk z korálků nebo uháčkujte dětem oblečky na panenky. Pokud alespoň trochu umíte se šicím strojem, zkuste něco ušít. Nebo se nechte zasvětit zkušenější kamarádkou. Takový povlak na polštář nebo mantinel do postýlky zvládne každý (Odvažuju si tvrdit, protože mantinel jsem zvládla i já a to se mi nit v šicím stroji trhá každé 2 minuty…). Napadlo Vás místo drahé nosící bundy ušít vsadku do té, co máte? Jak jsem zjistila, dělá to hodně lidí, že Vám s tím poradí i v dobré galanterii.

Tip #15 Nepovolaným vstup zakázán. Jak jen to jde, vyhýbejte se nazdobeným obchodním centrům obloukem. Těm lákadlům je fakt těžké někdy odolat. Pokud už musíte, radši nechte děti doma. Čemu odoláte vy, tomu neodolají ony. Nechcete si ze supermarketu kromě chleba a rohlíků odnést taky plyšového Olafa v nadživotní velikosti, že ne…

Ještě Vám to nestačilo? Tak dobře, další tipy na úspory nejen na Vánoce najdete v knize „Naučte se šetřit“. A že jsou ty Vánoce, můžete si jí tady stáhnout zdarma. A běda jak budete utrácet – vezmu Vám ji a vrátím až na konci školního roku 🙂

Tak co? Kdo ušetří nejvíc? Jen se pochlubte. Nebo ještě lépe, vsaďte se třeba s manželem nebo kamarádkou, kdo ušetří víc. A ten kdo prohraje, musí třeba umýt okna. No nezní to skvěle? Vy budete mít nohy nahoře, plnější peněženku a ještě Vám někdo pomůže s vánočním úklidem…

Finanční manažerka na mateřské, maminka dvou malých divoženek. Miluje nápady jak ovládnout čas, usnadnit si život a vybudovat finanční svobodu. Píše pro maminky na mateřské dovolené. Kromě dalších článků si můžete přečíst i eBook "Naučte se šetřit", který je zdarma ke stažení zde. Více o Aleně se můžete dozvědět tady.

Udělejte první krok k finanční svobodě!

Stáhněte si eBook zdarma a zjistíte, že i na mateřské můžete vykročit vstříc finanční svobodě. Začněte budovat lepší budoucnost pro Vás i Vaše děti. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.